بابونه
تحریریه تولینک

بابونه گياهي است كوچك به ارتفاع حدود 30 سانتيمتر و داراي بوئي معطر با ریشه مخروط شکل سطحی كه در چمنزارها و اراضي شني مي‌روید. نام لاتین بابونه chamomille از کلمات یونانی   khamai و malon به معنی گل‌های کوچک با بوی سیب گرفته شده است. بابونه از نظر طب قديم ايران گرم و خشك است و از تقويت كننده‌هاي تلخ به حساب مي‌آيد. بابونه بهترین کورتن طبیعی در بین گیاهان است که اثرات جلدی و خوراکی دارد.

خواص و فواید 

بابونه و زخم معده: براي درمان زخم معده يك ليوان چاي غليظ بابونه درست كنيد. برای این کار4 قاشق چايخوري بابونه یا  چهار تا چاي كيسه‌اي بابونه را در يك ليوان آب جوش دم کنید و صبح ناشتا بنوشيد؛ سپس در رختخواب به پشت دراز بكشيد و چهار دقيقه بخوابيد؛ همچنین می‌توانید بعد از گذشت يك ربع صبحانه ميل كنيد. اين عمل را به مدت دو هفته ادامه دهيد تا زخم و ورم معده بهبود یابد.

بابونه و زیبایی: اسانس بابونه در ترکیب با روغن بادام برای دفع ناراحتی‌های پوستی نظیر کهیر، اگزما و خارش مفید است. استفاده از بخور دم کرده بابونه بر روی صورت، باعث شادابی و تجدید حیات سلول‌های سطحی پوست می‌شود. به این منظور می‌توانید گل بابونه را حدود ۱۰ دقیقه در آب جوش خیسانده و آن را  حدود ۲۰ دقیقه روی ضایعه پوستی قرار دهید؛ همچنین شامپوی دارای بابونه اندکی رنگ مو را روشن می‌کند.

بابونه و گوش درد: برای رفع گوش درد و سنگینی گوش، یک قطره روغن بابونه را در گوش بچکانید.

بابونه و تقویت نیرو جنسی: بابونه اعصاب و قوای جنسی را تقویت می‌کند. خوردن 5 گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرک نیروی جنسی است (ریشه بابونه گرم‌تر و خشک‌تر از گل بابونه است).

بابونه و یائسگی: خانم‌هایی که یائسه شده‌اند، بهتر است همه روزه دم کرده بابونه بنوشند، زیرا اختلالات یائسگی را از بین می‌برد.

 

موارد منع مصرف

  •  از مصرف بابونه و فرآورده‌های آن در اطراف چشم باید پرهیز کرد.
  •  استفاده بیش از حد از بابونه موجب ورم چشم، سقط جنین، سردرد و سنگینی سر، پیدایش زخم در دهان، کاهش شیر مادران و ورم پروستات می‌شود.
  •   مصرف همزمان بابونه با داروهای ضدانعقاد، بنزودیازپین، وارفارین، سیکلوسپورین و به طور کلی داروهای رقیق کننده خون و همچنین الکل ممنوع است. پس به دلیل خاصیت رقیق کنندگی خون، بیمار باید حداقل 7 روز قبل از عمل جراحی مصرف گیاه بابونه را قطع کند.
  • مصرف بابونه در بارداری و شیردهی در برخی افراد با آلرژی همراه است و باید از مصرف آن در این دوران اجتناب شود.
  • واکنش‌های خفیف آلرژیک بابونه در صورت مصرف بیش از اندازه، علائمی چون تهوع، استفراغ و تعریق زیاد است.

 

موارد مصرف

  •  امروزه در صنعت لوازم آرایش بابونه را به تنهایی یا همراه با گیاهان دیگر به کار می‌گیرند.
  • بابونه در کنار زیرفون و نعناع در برخی از کشورها بیشترین مصرف را در صنعت داروسازی دارد.

 

تاریخچه

بابونه امروزه پراکندگی وسیعی در آسیای غربی، آفریقای شمالی، آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا پیدا کرده است. در ایران نیز گونه‌های مختلف آن در نقاط مختلف کشور رشد می‌کنند. این گیاه درآذربایجان، لرستان، فارس،  خوزستان  و اردبیل می‌روید. بعضی از گونه‌های دیگر بابونه در نواحی مختلف اروپا می‌روید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها