همه چیز درباره متداول‌ترین سنگ؛ عقیق
تحریریه تولینک

سنگ عقیق یکی از سنگ های معدنی با ارزش است که از گذشته به عنوان سنگ زینتی در تولید زیورآلات و مجسمه‌های تزئینی به کار می‌رود. امروزه هم هم‌چنان سنگی پرکاربرد در دنیای زیورآلات زنانه و مردانه است چون علاوه بر زیبایی ظاهری، درباره تاثیرات روانی و غیر مادی این سنگ صحبت زیادی می‌شود.

ریشه و تاریخچه سنگ عقیق

نام لاتین عقیق اگیت است؛ به دلیل آن که این سنگ از محله کلسدون (خلقیدون) در قسمت آسیای صغیر (قسمتی از استانبول امروز) استخراج می‌شده است به آن سنگ کلسدونی هم می‌گویند. باور مردم باستان این بوده که با استفاده از سنگ عقیق نعمت الهی به سویشان سرازیر می‌شود و از قدرت قانع کردن و جذاب شدن برخوردار می‌شوند.
همچنین تاثیر عقیق بر دور شدن چشم بد و نگاه شیطانی از گذشته در میان مردم وجود داشته و در واقع عقیق را الهه نگهبان از آدمی می‌دانند. عقیق جز دسته کانی‌ها است و بلورهای ریزِ کوارتز، بافت آن را تشکیل می‌دهند. به علت تضاد میان‌ بافت‌های مختلف آن، با تکه کردن و ایجاد بخش‌های کوچک‌تر در صنعت طلا و جواهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارزش عقیق در دوران باستان بسیار بالا بوده است و آن را به عنوان یکی از سنگ‌های مهم زینتی مورد استفاده قرار می‌ دادند. در حال حاضر جز گونه نادر عقیق سبز، انواع دیگر عقیق چندان قیمتی و با ارزش نیست.

عقیق سبز

ویژگی عقیق اصل و مرغوب

عقیق از گروه کوارتز است که بر اساس جدول سختی‌‌شناسی کانی‌های معدنی معادل هفت، سختی دارد. در میان کانی‌‌ها، الماس با سختی ده، بالا‌ترین درجه سختی را دارد و مقاوم‌‌ترین به‌شمار می‌رود. همچنین گرافیت (مغز مداد)،سختی معادل یک دارد. عقیق اصل با سه درجه اختلاف نسبت به الماس، سختی مناسبی دارد. سختی عقیق، یکی از راه‌های قیمت‌گذاری و تشخیص اصل از بدل آن ‌است. به عنوان مثال اگر یک انگشتر عقیق‌ بدل داشته باشید و پارچه پشمی زبری را روی سطحش بکشید روی آن خش می‌‌افتد؛ اما سطح عقیق اصل با این عمل، جلای بیشتری پیدا می‌کند.

عقیق سرخ

عقیق؛ از زرد تا سبز و آبی

عقیق رنگ‌های متنوعی‌ دارد که شناخته‌ترین مدل آن قهوه‌ای متمایل به قرمز یا مشکی است؛ این درحالی‌ است که عقیق از جمله متنوع‌ترین سنگ‌های زینتی به‌شمار می‌رود. عقیق‌ قهوه‌ای، توده‌ای، سلیمانی، سبز، آبی و سرخ از رنگ‌های متنوع آن هستند. عقیق زرد یا شرف‌الشمس،یکی از محبوب‌ترین انواع عقیق نزد مردم ایران است؛ البته عنوان شرف‌الشمس نام دعای حک شده روی آن است نه خود عقیق. معادن عقیق زرد بسیار فراوان است، به همین دلیل قیمت بالایی ندارد.

یک سنگ یک ‌در دو سانتی‌متری عقیق زرد، از پنج تا پانزده هزار تومان به فروش می‌رسد. هزینه حک دعای شرف‌الشمس هم به سنگ فروشی که به آن مراجعه می‌‌کنید بستگی دارد و حدود پنج تا بیست و پنج هزارتومان است.
عقیق سبز و عقیق آبی از انواع دیگر عقیق هستند که ممکن است با زمرد یا فیروزه اشتباه گرفته شود. عقیق آبی حالت بلورین و شفاف دارد ولی بافت فیروزه توده‌سنگی و مات است. فیروزه بعد از صیقل کمی جلا می‌‌گیرد اما باز هم بلورین و شفاف نیست.ئدرخشندگی عقیق سبز هم به اندازه زمرد نیست و بافت مولکولی آن از زمرد ساده‌تر است.

رنگ‌های متفاوت عقیق

عقیق آبی

عقیق در روایات اسلامی

در روایات اسلامی عقیق جز سنگ‌های کریمه (سنگ‌های سفارش‌شده در اسلام و روایت‌ها) است. روایات متعددی وجود دارد که اهل ‌بیت (ع) خواص معنوی، قدرت درمانی و فرامادی برای عقیق برشمرده‌اند. حتی در روایت‌ها از نشانه‌های مومن، استفاده از انگشتر عقیق بیان شده است. ایجاد آرامش، افزایش اعتماد به‌نفس، سرکوب انرژی‌ منفی و از بین رفتن فقر از خاصیت‌های ذکر شده عقیق است. از میان انواع عقیق نوع سلیمانی یا باباقوری، طبق باور عامیانه در کسب قدرت و دفع چشم‌زخم موثر است. همچنین دلیل اشتهار این نوع عقیق به سنگ سلیمانی این است که گفته می‌شود نگین انگشتر حضرت سلیمان هم از این نوع بوده است.

عقیق سرخ

عقیق سبز

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها