انگور
تحریریه تولینک

درخت انگور كه به نام  درخت مو هم شناخته می‌شود، درواقع درختچه‌اي رونده است که سابقه تاریخی طولانی دارد و بخش‌های مختلف آن، میوه، ساقه و برگ، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انگور انواع مختلفی دارد و امروزه در مزارع بزرگ کشت می‌شود که به آنها تاکستان گفته می‌شود.

خواص

انگور دارای ویتامین هایA ،B ،C  و مواد ازت، قندی و نشاسته‌ای بوده و خاصیت ضد عفونی کننده دارد.

فواید

انگور و رژیم لاغری: انگور بهترین میوه برای کسانی است که می‌خواهند لاغر شوند و بدن خود را از اسید اوریک ، سنگ‌های صفراوی و مسمومیت‌های مزمن (مسمومیت از سرب یا جیوه ) پاک کنند. انگور هم لاغر کننده است و هم چاق کننده؛ به این صورت که اگر انگور را از صبح تا ظهر، به تنهایی میل کنید لاغر کننده و اگر آن را همراه با غذا بخورید چاق کننده است. رژیم آب انگور برای مبتلایان به سل ریوی و بواسیر نیز مفید است.

انگور و درمان زخم: در طب سنتی پوست انگور را خشک کرده و می سوزانند؛ خاکستر به دست آمده را برای درمان اکثر زخم‌ها استفاده می‌کنند.

 انگور و سلامت قلب: فلاوونوئید موجود در آب انگور سطح کلسترول خوب را در بدن بالا می‌برد و از ایجاد انسداد در شریان‌ها جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود قلب سالم بماند.

انگور و بیماری‌های تنفسی: اگر کشمش را مدتی طولانی در آب بجوشانید، جوشانده‌ای به دست می‌آید که برای سینه مفید است و برای معالجه امراض ریوی نیز مصرف می‌شود.

انگور و درمان سرطان و آلزایمر: انگور از آن دسته میوه‌هایی است که مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان در خود گنجانده و یک ضد سرطان قوی به شمار می‌آید. گفتنی است دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که انگور از ابتلا به آلزایمر نیز جلوگیری می‌کند. در کل مصرف انگورهای رنگین‌تر برای بدن مفیدتر است.

موارد منع مصرف

  •   آنهایی که معده ضعیف دارند باید انگور را بدون پوست بخورند زیرا پوست آن دیر هضم است و موجب دل درد، نفخ شکم و عوارض دیگر می‌شود.
  •  زیاده روی در مصرف آب انگور به طور مداوم، ایجاد سنگ کلیه می کند؛ همچنین باعث دل پیچه و اسهال می‌شود، بنابراین در خوردن آن افراط نکنید.
  •   مصرف انگور برای مبتلایان به دیابت (مرض قند) مضر است.
  •  خوردن انگور ترش و نارس، باعث بروز اختلال در معده می‌شود. هسته انگور، سرد و خشک است و در معده‌های ضعیف ایجاد نفخ می کند.
  •   نوشیدن آب سرد بلافاصله پس از خوردن انگور، برای معده زیان‌آور است.

انواع انگور

از انواع انگورهایی که در کشور ما عرضه می‌شود، انگور یاقوتی به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای، انگور عسگری با دانه‌های سبز بیضی، انگور سیاه، انگور پشت سبز و بنفش به نام صاحبی و انگور شکر شیراز را می‌توان نام برد.

نوعی از انگور به نام انگور معطر یا انگور گلاب در کشور الجزایر کشت می‌شود که در نوع خود بی نظیر است. تمام انواع انگور در رنگ‌های مختلف و با گونه‌های متنوع، همگی دارای خواص مشابهی هستند.

اشکال مختلف استفاده از انگور: میوه خشک شده(کشمش)، انگورنارس(غوره)، هسته (روغن هسته انگور)، برگ تازه (برگ مو)، پوست میوه و میوه، شیره و سرکه.

موارد استفاده

  •  از انگور برای نقاشی، تهیه صابون، به عنوان چاشنی و در پخت‌وپز استفاده می‌شود.
  • روغن هسته انگور به سبب خاصیت نرم کنندگی در لوسیون‌ها و کرم‌های آرایشی به مقدار زیادی استفاده می‌شود.

انگور در فرهنگ‌ها

یکی از مراسم بسیار جالب در آذربایجان مخصوصا در منطقه ارومیه جشن انگور است. اين جشن در ميان مسلمانان به ' شانادر ' و در ميان مسيحيان به ' اوشانا ' معروف است. قدمت این جشن که به چند هزار سال قبل برمی‌گردد یکی از نمادی‌ترین  مراسم شکر گذاری در برابر خالق هستی است. این مراسم باشکوه با رقص وآوازهای آذربایجانی همراه است.

قدمت

 انسان در طول هزاران سال از انگور استفاده کرده است. قدمت مصرف انگور به عصر برنز بر می‌گردد. شاعر یونانی به نام هومر که حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح حیات داشته، از انگور سخن گفته است. از این میوه در انجیل هم نام برده شده و در گورها و آثار باستانی مصری، علایمی از انگور وجو دارد. تحقیقات تاریخی نشان داده ميوه انگور در سال هاي 2440- 2435 قبل از ميلاد مورد استفاده مصريان قديم قرار داشته وآنها به  کشت انگور مي پرداختند. طبق تحقیقات، کشت انگور براي اولين بار در آسيا ميانه يا قسمت هاي شمالي کوه‌هاي قفقاز و ترکستان شروع شده که انواع وحشي تاک در جنگل‌های کشور ما اثبات اين واقعیت است . بعدها انگور از محل اصلي خود به مناطق مختلف دنيا انتشار يافته است .

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها