زمرد؛ شکوهِ مقدس
تحریریه تولینک

سنگ زمرد، سنگ زیبا و ارزشمندی به رنگ سبز است که عشق به طبیعت و تقدس را تداعی می‌کند. این سنگ که از سیلیکات آلومینیوم و بریلیوم تشکیل شده، در زبان انگلیسیEmerald (به معنی سبز ) نامیده می‌شود. واژه زمرد عربی‌ شده‌ اسماراگدوس(سبز) یونانی است و در زبان فارسی این سنگ، دوال یا دوبال نامیده می‌شده‌.

تاریخچه استفاده از زمرد

در یونان باستان، زمرد بسیار مورد احترام بوده‌است و در تزئین چشم مجسمه‌ها، زیورآلات، داروها و ابزار چشم‌پزشکی از آن استفاده می‌کردند. پزشکان یونانی زمرد پودر شده را می‌سوزاندند و برای درمان مارگزیدگی، سرماخوردگی و تنگی نفس استفاده می‌کردند. زمرد یکی از سنگ‌های زیربنای شهر بیت المقدس در تورات معرفی شده‌ و به همین دلیل نزد قوم بنی اسرائیل بسیار ارزشمند است. پیش از اکتشاف عینک و ذره‌بین، برای مطالعه و رویت اشیای ریز از زمرد تراش خورده استفاده می‌کردند و به همین دلیل آن را سنگ مطالعه می‌‌نامیدند.

زمرد

باورهای عامیانه در مورد قدرت زمرد

در روم باستان، سبز رنگ ونوس(خدای عشق و زیبایی) بوده‌است. رنگ سبز درفرهنگ‌ها و مذهب‌های گوناگون، جایگاه ارزشمندی دارد مثلا رنگ سبز در اسلام، مقدس و نشانه‌ی وحدت و یگانگی است؛ به همین دلیل رنگ پرچم بعضی از کشورهای اسلامی سبز است. این رنگ در کلیسای کاتولیک هم، والاترین رنگ مذهبی به شمار می‌آید.

زیورآلات‌ در یونان باستان نماد قدرت، ثروت و سلامت بوده‌اند و معتقد بودند صاحب زمرد، ثروت، رفاه‌ و قدرت‌‌ مافوق‌ طبیعی‌ دارد. پیشینیان گمان می‌کردند، هرگاه شخصی‌ تکه‌ای زمرد زیر زبان‌ خود بگذارد، از دید دیگران، مخفی‌ می‌‌ماند. در باور مردمان باستان، این گوهر برای صاحب خود پاک‌دامنی، نجابت و عفاف به ارمغان می‌آورد و او را از ارواح مخوف شیطانی حفظ می‌کند.

صلیب زمردنشان

خواص درمانی زمرد

در زمان گذشته، سنگ‌های قیمتی و مرغوب جنبه دارویی هم داشتند و پزشکان، خوردن پودر و جوشانده‌ی آن را تجویز می‌کردند. زمرد انرژی‌بخش و آرامبخش است و همراه داشتن این سنگ به زنان باردار برای وضع حمل آسان توصیه شده‌است. از خواص درمانی زمرد می‌توان به تاثیر مثبت آن بر دستگاه گوارش، تقویت معده و درمان زخم معده اشاره کرد. زمرد برای درمان خونریزی داخلی مخصوصا اسهال خونی مفید است. گذاشتن مستقیم سنگ زمرد بر قسمت‌های دردناک عضلات و ماهیچه‌ها و ماساژ با آن، دردهای عضلانی و ستون فقرات را تسکین می‌دهد.

زمرد

معادن زمرد

معادن زمرد در کشورهای کلمبیا، زیمبابوه، آفریقای جنوبی، موزابیک، استرالیا، زامبیا، امریکا اتریش، نروژ، روسیه، مصر، تانزانیا، برزیل و افغانستان وجود دارد. مرغوب‌ترین و خوش‌رنگ‌ترین زمردهای جهان، متعلق به کشور کلمبیا است.در کشور کلمبیا (در آمریکای جنوبی)، حدود ۱۵۰ معدن زمزد وجود دارد که مهم‌ترین و مشهورترین آن‌ها، معدن موزو و شیوور است.

معدن زمرد

رنگ زمرد

محبوب‌ترین و بارز‌ترین رنگ زمرد، سبز است اما اگر رنگ دیگری از زمرد دیدید، تعجب نکنید و فکر نکنید تقلبی است! زمرد به رنگ‌های زرد طلایی، زرد مایل به سبز، صورتی، سفید و بی‌رنگ هم وجود دارد.

زمرد

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها