این همه زیبایی و درخشندگی الماس از کجاست ؟

تبار الماس را بشناسید
تحریریه تولینک

نام الماس (دیاموند) از ریشه واژه آداماس(الهه یونانی) به معنای شکست ناپذیر است. الماس، سخت‌ترین ماده معدنی است که به عنوان کریستال طبیعی شناخته می‌شود و از دسته آلوتروپ کربن است. الماس معمولا بی رنگ است و هرچه قدر مرغوب‌تر باشد، شفاف‌تر و صیقلی‌تر است. الماس در صنعت به عنوان یک ساینده قوی برای تراش شیشه یا سنگ و... به کار می‌رود و سخت‌ترین ماده شناخته شده در طبیعت ‌است.

الماس

به علت استحکام و سختی بیش از حد الماس، از آن برای تراش در صنعت جواهرسازی هم استفاده می‌‌شود. الماس در میان جامدات در دمای بیست و پنج درجه، بالاترین رسانایی گرمایی را دارد. (هدایت گرمایی الماس پنج برابر مس است.)

الماس ماده‌ نوری ایده‌آل است که قدرت انتقال طیف نوری مادون قرمز تا ماورای بنفش را دارد و به دلیل شاخص بازتاب بسیار بالا حائز اهمیت است. الماس خاصیت نیمه‌رسانایی قابل توجهی دارد. شکست الکتریکی آن به طور متوسط پنجاه برابر نیمه‌رساناهای متداول است و در مقابل تابش نوترونی مقاومت بالایی نشان می‌دهد.

الماس

شرایط تشکیل الماس

الماس میلیاردها سال پیش تحت گرمای شدید و فشار تشکیل شده است. سنگ الماس از طریق فوران‌های آتشفشانی به سطح آورده شده و پس از سرد شدن ماگما، در سطح زمین قابلکشف و شناسایی می‌شود. الماس طبیعی در معرض فشار بالا و دمای تبلور یافته تشکیل می‌شود. فشار لازم برای تشکیل الماس باید بین چهل‌وپنج تا شصت کیلوبار و درجه حرارت بین نهصد تا هزار و سیصد درجه سانتی‌گراد باشد. این شرایط به طور طبیعی تنها در گوشته «سنگ کره» رخ می دهد؛ معمولا در اعماق صد و چهل تا صد و نود کیلومتری در گوشته سنگ کره، دما و فشار مناسب است. حضور در پوسته زمین کراتونی برای مدت زمان طولانی اجازه می دهد تا کریستال‌های الماس برای رشد بزرگتر آماده شوند. الماس معمولا از طریق فرسایش آب و یا یخچال‌های طبیعی نزدیک همراه با عمل آتشفشانی به سطح زمین می‌رسد. خط لوله انتقال ماگما به سطح زمین جایی است که می‌توان از آن، الماس را استخراج کرد.

با مطالعه نسبت‌های ایزوتوپ کربن معلوم شده که کربن موجود در الماس، از هر دو منابع آلی و غیر آلی که در گوشته زمین یافت می‌شود، تشکیل شده‌است. فشار بالا و دمای مورد نیاز برای تشکیل الماس در طول برخورد شهاب سنگ با زمین نیز رخ می دهد. این الماس تحت عنوان الماس کوچک(microdiamonds) یا نانوالماس، در محل برخورد شهاب سنگ با زمین پیدا می‌شود. این نوع الماس در آمریکای‌جنوبی و آفریقا یافت شده است.

هر الماس طبیعی فوق العاده قدیمی است و تشکیل آن به زمانی قبل از دایناسورها می‌رسد. جوانترین الماس نهصد میلیون ساله است و قدمت قدیمی ترین الماس کشف شده سه میلیارد سال پیش برمی‌گردد.

الماس

تاریخچه کشف الماس

بیش از چهارهزار سال پیش بود که الماس برای اولین بار در هند، استخراج شد. اولین الماس در رسوبات آبرفتی از سنگ در امتداد رودخانه کریشنا کشف شد.

الماس در یونان باستان و امپراطوری روم شناخته شده بود. یونانیان و رومیان باستان اعتقاد داشتند الماس از اشک خدایان و تراشه ستارگان دنباله‌دار به وجود آمده‌اند.

باورهای عامیانه در مورد قدرت الماس

الماس

هندوها قدرت بسیار بالایی برای الماس قائل بودند تا جایی که آن را در چشم مجسمه خدایان قرار می‌دادند؛ همچنین آن‌ها معتقد بودند که الماس می‌تواند شانس و موفقیت به ارمغان بیاورد و با اثرات حوادث نجومی مقابله کند. در گذشته به تاثیر الماس در جلب توجه دیگران نیز معتقد بودند. افلاطون، الماس را به عنوان موجودی زنده می‌شناخت و نظریه تجسم ارواح آسمانی در الماس را مطرح کرد.

معادن الماس

الماس

استخراج مدرن الماس به شیوه امروزی برای نخستین بار در آفریقای جنوبی در اواخر قرن 19 آغاز شد. هفت کشور تولید کننده الماس در جهان، بوتسوانا، روسیه، آفریقای جنوبی، آنگولا، نامیبیا، استرالیا و جمهوری دموکراتیک کنگو هستند.

رنگ‌های مختلف الماس

رنگ‌های مختلف الماس

الماس خالص و مرغوب بدون رنگ و شفاف است. تفاوت رنگ یک الماس به دلیل ناخالصی‌های شیمیایی یا نقص ساختاری در شبکه کریستالی است؛ بسته به رنگ الماس، ارزش آن کم و زیاد می‌شود. به عنوان مثال الماس زرد از الماس قهوه‌ای گران ‌قیمت‌تر است یا الماس صورتی و الماس آبی (مانند الماس امید) می توانند به طور چشمگیری گران‌بها باشند. از میان الماس های رنگی، الماس قرمز کمیاب ترین نوع آن است. رنگ‌های متفاوت الماس از خاکستری، سفید، آبی، زرد، نارنجی، قرمز، سبز، صورتی تا بنفش، قهوه‌ای، و سیاه و سفید است.

تاثیر رنگ در قیمت الماس

الماس

طبق معیار موسسه گوهرشناسی آمریکا با توجه به وضوح و رنگ الماس ارزش آن تعیین می‌شود. به عنوان مثال الماس‌های بی رنگ، بسیار با ارزش‌تر از یک الماس زرد یا قهوه‌ای هستند چون الماس بی‌رنگ بسیار محدود و خاص است و درخشندگی چشمگیری دارد. همچنین به دلیل محبوب بودن الماس بی‌رنگ در میان مصرف کنندگان و افزایش تقاضا این نوع الماس گران‌قیمت‌تر از سایر رنگ‌ها است.

ارزش الماس فانتزی با استفاده از معیارهای مختلف تعیین می‌شود:

نادر بودن رنگ الماس؛ هرچه رنگ الماس خاص‌تر باشد، قیمت آن بیشتر‌ است.
عامل دیگری که ارزش الماس رنگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، روند مد است؛ به عنوان مثال پس از رونمایی جنیفر لوپز از حلقه ازدواجش که الماس صورتی بود، توجه طراحان مد به الماس صورتی بیشتر جلب شد.

حلقه الماس جنیفرلوپز

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها