حنا
تحریریه تولینک

حنا به صورت درختچه یا درختی است که برگ‌های سبز متمایل به خاکستری، بیضی و گل‌هایی به صورت خوشه‌ای دارد. در سنت از حنا برای ایجاد نقش حنا روی بدن یا رنگ دادن به ناخن و مو استفاده می‌شده است؛ اما متخصصان طب سنتی به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند از خواص حنا برای معالجه برخی بیماری‌ها هم بهره مند شوند. سرزمین مادری حنا، خاورمیانه است اما در هند و آسیای جنوبی هم کشت می‌شود.

خواص

علاوه بر فوایدی که حنا برای سلامت موها دارد، می توان از آن به صورت موضعی برای درمان امراض قارچی پوست به ویژه در ناحیه سر و پوست پا بهره برد. مالیدن مخلوط برگ‌های له شده این گیاه با روغن زیتون به موی سر، کمک زیادی به رشد آن می کند؛ به ویژه اگر این مخلوط را با آب گشنیز ترکیب کرده و سپس مورد استفاده قرار دهید. حنا برای رفع بوی بد عرق پا بسیار موثر بوده و شاید به همین علت است که متخصصان طب سنتي نيز آن را به عنوان دانه خوشبو کننده قبول دارند. حنا کردن کف پا موجب لطیف شدن پوست این بخش از بدن می شود.

حنا تاثیر زیادی در خنک کردن پوست شما دارد که با اثر گذاشتن در گردش خون بدن سبب این امر می شود. اگر شما از گر گرفتگی در مناطق خاصی از بدنتان رنج می‌برید، با کمک حنا می‌توانید آن را بهبود بخشید. طبع حنا مایل به سردی است و اثر ضد باکتری و ضد قارچ دارد. شکننده بودن و رشد اندک ناخن‌ها هم مشکل دیگری است که می توان با کمک گرفتن از حنا گره از آن باز کرد. اگزما عارضه پوستی است که به ویژه در هنگام تغییرات فصلی افراد زیادی را درگیر خود می‌کند. در این مورد نیز به گفته متخصصان طب سنتی، می توان از گیاه حنا استفاده کرد. حنا در  تخفیف دردهای روماتیسمی نیز کاربرد دارد. به عبارتی برای تسكین درد اعصاب و مفاصل استفاده از روغن حنا به افراد توصیه می شود.

موارد مصرف

  • برای رویاندن ناخن، باید روزی ۱۰ گرم از آب جوشانده حنا را تهیه و به مدت ۱۰ روز آن را استفاده کنید. برای این کار ۱۰ گرم برگ حنا را در ۲۵۰ سی‌سی آب خیسانده و بجوشانید تا به یك پنجم برسد؛ سپس آن را شیرین کرده به مدت یك ماه میل کنید.
  • برای رفع مشکلات گوارشی مانند امراض درد معده، كبد، طحال، مجاری ادرار و همچنین رحم می‌توانید حدود ۲ گرم از برگ حنا را به صورت روزانه میل کنید. البته گفته می‌شود برای دفع سنگ كلیه و مثانه نیزمی‌توان هشت گرم برگ حنا را در ۳۰۰ سی‌سی آب خیساند و بعد از اینکه به خوبی خیس خورد، آن را صاف کرد و نوشید.
  •  برای شادابی موها، برگ‌های حنا را با روغن خردل بجوشانید و به‌طور مرتب به موها بمالید.  هم‌چنین می‌توانید مخلوطی از پودر حنا را با آب و آب لیمو مخلوط کرده و آن را به موها بمالید. سپس یک ساعت صبر کنید و بعد موها را بشویید. بعد از اینکه موها را خشک کردید می‌توانید برق آن را در آینه تماشا کرده و لذت ببرید.
  • برای درمان بیماری آب مروارید باید تخم حنا را ساییده و به چشم بکشید.
  • برای لکه‌های سفید پوست ( لک و پیسی ) حنا همراه با نوره مفید است.
  • حنا با برگ گردو به اندازه مساوی از هر کدام، جهت رفع بیماری‌هایی که در مایع شفاف سفیدی چشم (بیضه و زلالیه) ایجاد می‌شوند، مفید است.
  • عصاره برگ‌های این گیاه به عنوان ضدگرفتگی عضلانی دستگاه گوارشی به کار می‌رود.

عوارض

هنگام استفاده از حنا بهتر است دقت کنید چون در رنگ کردن ابروها خطر آسیب رساندن به چشم وجود دارد. برگ‌‌های حنا دارای خاصیت مخدر است و مقادیر بالای آن سردرد و مسمومیت به همراه دارد. پودر حنا می‌تواند موجب تحریک پوست و اگزما شود.

 

نکته

  • با توجه به این که بعضی از خواص حنا، مربوط به ماده‌ رنگی آن است، لذا به نظر نمی‌رسد که خواص حنای طبیعی، کاملاً مشابه حنای بی رنگ باشد. هم چنین در هنگام جدا کردن ماده‌ رنگی لاوسون، مواد دیگری نیز جدا می‌شوند که در حنای بی رنگ حذف شده یا به میزان کم‌تری وجود دارند. لاوسون، سمیت بسیار کمی دارد و باعث کند شدن موقتی ضربان قلب با افزایش دامنه انقباض آن می‌شود.
  • لکه حنا از جمله لکه‌هایی است که اصلا تمیز نمی شود، قبل از گذاشتن حنا لباس کهنه بپوشید و از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

تاریخچه

حنا به عنوان ماده‌ای آرایشی در مصر باستان، بخش‌هایی از آفریقای شمالی، آفریقای غربی، شاخ آفریقا، شبه جزیره عربستان، خاور نزدیک، شبه‌قاره هند و آسیای جنوبی استفاده می‌شده است. همچنین بین زنان شبه‌جزیره ایبری و اروپای قرن ۱۹ رایج بوده است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها