بادرنجبویه
تحریریه تولینک

گیاهی معطر، علفی و چند ساله که ارتفاع آن 30 تا 80 سانتی متر است. بادرنجبویه گیاهی شبیه  نعناست  که عطرلیمو دارد. در طب سنتی به بادرنجبویه، گیاه ملیس نیز می گویند.

خواص 

طبع گیاه بادرنجبویه گرم و خشک است ودر درمان ورم غدد لنفاوي، مراحل اول سرماخوردگي و تب وسکسکه موثر بوده و در گرفتگی‌های عضلانی ناشی ازمشکل سندرم پیش از قاعدگی، سرگیجه، صداهای مبهم در گوش وهمچنین زخم نیش و دفع حشرات نقش دارد. ضماد برگ تازه بادرنجبویه در رفع تبخال و اسپاسم‌هاي معده و روده، انسدادهای عروق داخل مغزی و مقابله با بي‌خوابي به کار می رود. براي از بین بردن ورم چشم و دردهای میگرنی مفید است. این گیاه تا حدی اشتها آوراست. بادرنجبویه برای درمان غش (سنکوپ) و درد معده، تپش قلب، استفراغ‌های دوران بارداری استفاده می شود. گیاه بادرنجبویه تصفيه‌کننده خون، مقابله کننده با بی‌خوابی است؛ همچنین براي كودكاني كه قولنج مي‌كنند وبرای از بین رفتن بوی بد دهان با جويدن برگ آن مفید است.

نحوه مصرف

  • برگ این گیاه بهترین دارو برای کسانی است که هنگام نگرانی و اضطراب دچار ناراحتی معده می شوند که باید به صورت دم کرده مصرف کنند.
  • دم کرده گیاه بادرنجبویه برای بهبود تهوع، خستگی عصبی و افسردگی مفید است.
  • جوشانده یا شربت بادرنجبویه برای تقویت معده، کبد و زیادکردن هوش تجویز می‌شود. روزی دو بار، هر بار حدود 5 گرم از برگ بادرنجبویه را در قوری چینی ریخته، با یک لیوان آب جوش به مدّت 15 دقیقه روی بخار دم کنید؛ سپس تا گرم است آن را صاف کرده با کمی عسل یا نبات سفید یا نبات زعفرانی واقعی، یک ساعت پیش از غذا یا دو ساعت پس از غذا بنوشید.
  • مخلوط یک تا دو قطره از روغن بادرنجبویه با کمی روغن جوجوبا و ماساژ آن در پشت  گردن از بین برنده خستگی است.
  • از اين گياه براي تهيه شربتي به نام او دومليس (eau de melisse) درفرانسه استفاده مي‌شود که براي سنگيني معده و مبارزه با انواع سنکوپ (غش) مي‌خورند.
  • نشستن در جوشانده بادرنجبويه باعث باز شدن حيض مي‌شود.
  • گاهی آب بادرنجبویه را به مقدار 30 تا 40 قطره روی یک حبه قند می‌ریزند و مصرف می کنند. از آب بادرنجبویه در رفع سنکوپ، احساس کسالت عمومی، احساس چنگ زدگی در معده استفاده می‌شود.

عوارض

در صورت داشتن بیماری خاص یا مصرف داروی خاص از مصرف خودسرانه بادرنجبویه بپرهیزید و قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. مصرف 2 گرم از بادرنجبویه صبح و به صورت ناشتا سریعا ایجاد خستگی عمومی، سنگینی سر، بی حسی و سپس خواب عمیق نموده و فشار خون را پایین می آورد. بهتر است افراد گرم مزاج بادرنجبویه نخورند واگر مصرف کردند برای رفع عوارض آن می توانند از گل بنفشه یا سکنجبین استفاده کنند. مصرف اين گياه براي افرادي كه از اختلالات تيروئيدي رنج مي‌برند، توصيه نمي‌شود. افرادي كه دچار آب سياه هستند نيز نبايد از اين گياه استفاده كنند؛ چون امكان دارد فشار چشمشان بالا رفته و مشكلشان بدتر شود. آقاياني كه دچار ورم در پروستا پروستات هستند نيز بايد از مصرف اين گياه بپرهيزند. روغن گياهي بادرنجبويه براي خانم‌هاي باردار و شيرده به خاطر اثرات منقبض کنندۀ رحمی و اثرات ضد تیروئیدی اش بر روی جنین وهمچنين كودكان مورد منع مصرف دارد. مصرف برگ بادرنجبویه در مبتلایان کم کاری تیروئید مجاز نیست.

تداخل دارویی

مصرف همزمان بادرنجبویه با داروهای زیر می‌تواند تاثیر این داروها را کم کند و با عملکرد آن‌ها تداخل کند: داروهای ضدسرع، خواب آورها، ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای، داروهای‌ هایپرتیروئیدی و‌هایپوتیروئیدی (مانند دیفن هیدرامین).

قدمت تاریخی

تاريخ کشت گياه بادرنجبویه به 2 هزار سال پيش مي‌رسد و به دليل کثرت مصرف دمنوش آن در فرانسه به چاي فرانسه نيز شهرت يافته است. اما اين گياه بيشتر در جهان به مليسا (Melissa) معروف است يعني برگ زنبور عسل؛ چرا که اين گياه، به شدت مورد علاقه زنبورهاي عسل است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها