بومادران
تحریریه تولینک

  بومادران گیاهی است علفی، چندساله، نسبتاً کوچک که  ارتفاعی حدود15 تا 40 سانتی‌متردارد. گل‌های بومادران  در رنگ‌های مختلف  سفید. زرد، قرمز و صورتی  هستند. 

خواص

بومادران طبع گرم دارد. گیاه بومادران عوامل تهاجمی و آسیب رسان به معده را کاهش می‌دهد. بومادران خاصیت ضدباکتریایی، التهابی و ضدعفونی کننده دارد. عرق بومادران دارای خواص نیروبخش وضد تشنج است. خون را تصفیه می کند و بواسیر، ورم معده و روده و گرفتگی عضله را درمان می‌کند. عرق بومادران همچنین اختلالات قاعدگی را رفع می‌کند. دم کرده سرشاخه‌های گلدار آن، در رفع گاستریت‌های حاد و مزمن، رفع نفخ و ترش کردن، اثر نافذ دارد. همچنین استفاده از دم کرده بومادران، سبب کاهش فشار خون شده و برای درمان نارسایی‌های کیسه صفرا استفاده می‌شود. بومادران در ازدیاد ادرار و رفع سنگ کلیه نیز موثر است .اسانس بومادران خاصیت ضد تورم دارد. از این اسانس در صنایع دارویی، بهداشتی و آرایشی در تهیه کِرم‌ها و پمادهای محافظ پوست و داروهای ضد تورم استفاده می‌شود. بومادران به علت دارا بودن تانن و مواد تلخ عطری روی قلب نیز اثر می گذارد و در مواردی مانند خستگی عمومی، ضعف قلب، ورم ماهیچه‌های دل، بیماری‌های عصبی مانند ضعف اعصاب، صرع و قلنج‌های تشنج آور، نتایج مفیدی می‌دهد. شیره تازه این گیاه در آنژین، احساس گرفتگی ناگهانی و خواب رفتگی سودمند است. همچنین بومادران بر اثر قابض بودن در رفع ترشحات زنانگی، بند آوردن خون و رفع اخلاط خونی، بواسیرهای خونی و اسهال ساده، اثر معالج دارد. بومادران به طور خاصی تب بُر است.  بخور و جوشانده آن برای درمان زکام مفید است؛ پس در زمان سرماخوردگی استفاده از آن توضیه می‌شود. ادرار را زیاد می کند، در نتیجه برای سنگ‌های کلیه مفید است.

نحوه مصرف

 • ماساژ دادن محل درد با روغن بومادران، موجب تسکین درد و جلوگیری از خونریزی می‌شود.
 • شیره تازه بومادران برای قراردادن روی زخم و جراحات، شکاف و ترک پستان و محل دردناک بواسیر، مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. با افزودن 20 گرم اسانس بومادران به 45 گرم پماد(کامفره، نوعی پماد برای مالیدن بر روی محل دردناک روماتیسم) تاثیر کاهش درد آن بیشتر می‌شود.
 • دم کرده سرشاخه‌های گلدار بومادران به مدت 5 روز (صبح یک فنجان و شب یک فنجان) برای رفع زخم معده و همچنین برای دفع صفرا و تقويت بينايي مفید ذکر شده است. این دم کرده چون سریعاً فاسد و تیره رنگ می‌شود باید همیشه به مقادیر کم تهیه شود. بهتر است برای هر وعده، دم کرده تازه تهیه و مصرف کرد.
 • برای رفع خارش شدید، 50 گرم گیاه را در یک ظرف آب ریخته و بجوشانید؛ سپس بدن را با آن بشوئید.
 • اگر چنان‎چه عادت ماهانه خانم‎ها براثر سرمازدگي يا ترس نامنظم شد، بعد از پاك شدن به مدت 14 روز از دم‎كرده بومادران استفاده كنند. 3 گرم گیاه بومادران را در 150 سي‎سي آب جوشانده،  به مدت 15 الي 20 دقيقه دم‎كرده و ميل کنید.
 • براي جوش و غرور دوره جواني بومادران را دم كرده با يك پارچه تميز روي صورت كمپرس كنید.
 • براي درمان لك و پيسي هرماه به مدت يك هفته از دم‎كرده بومادران بنوشيد. (3 گرم در 150 سي‎سي آب).
 • براي برطرف شدن لک‌های پوست از ضماد بومادران گرم استفاده شود.
 • براي تسكين انواع سردرد ضماد بومادران را روي شقيقه‎ها بگذاريد.
 • براي ساكت شدن نيش حشرات ضماد بومادران در محل گزيدگي گذاشته شود.
 • براي تسكين درد مفاصل از روغن بومادران به مفاصل بماليد. طرز تهيه روغن بومادران، 50 گرم از این گیاه رادر 250 گرم روغن زيتون خيس کنید؛ سپس داخل يك شيشه ريخته، در شيشه را محكم ببنديد و شيشه را در آب جوش بیندازید. به مدت 4 ساعت بگذاريد، آب با حرارت ملايم بجوشد؛ سپس صاف کرده و از اين روغن استفاده کنید.
 • دم‎كرده بومادران براي تسكين اعصاب و آرامش بخشی مؤثر است. 4 گرم از این گیاه را در 150 سي‎سي آب جوش دم‎كرده و شب بعد از غذا ميل کنید.
 • براي جلوگيري از ريزش مو، 20گرم بومادران در 500 سي‎سي آب جوشانده با آب آن سر را ماساژ دهيد.
 • براي بندآمدن خون دماغ عصاره بومادران را داخل بيني بچكانيد.
 • براي رفع لاغري و ضعف عمومي از دم‎كرده بومادران، 2 گرم در 150 سي‎سي آب به مدت نيم ساعت دم‎كرده بعد از غذا يك فنجان ميل شود.
 • براي رفع پايين بودن فشار خون و خواب رفتن دست‌ها از دم‎كرده بومادران استفاده كنيد.
 • كساني كه بواسير دارند تازه‎ آن را به ‎صورت ضماد بگذارند.
 • براي سنگ كليه و مثانه، 20 گرم بومادران در يك ليتر آب جوش به مدت نيم ساعت دم‎كرده (بهتر است كه در فلاكس بريزيد)، هر 5 ساعت يك ليوان ميل شود يا اين كه 5 گرم در 200 سي‎سي آب دم‎كرده و به مدت 3 روز ميل شود.
 • كمپرس بومادران ضد چين و چروك صورت است.
 • كساني كه واريس دارند از دم‎كرده بومادران ميل كنند و محل درد و زخم را بشورند.
 • كرم بومادران كه با روغن كنجد تهيه شده باشد، از پوست در برابر نور خورشيد محافظت مي‎كند.
 • كساني كه ورم معده يا درد معده دارند، نيم ساعت بعد از غذا از دم‎كرده بومادران استفاده كنند. برای  تهیه دم کرده باید 2 گرم در 100 سي‎سي آب به مدت 20 دقيقه دم بكشد.

عوارض

بومادران طعم بسیار تلخی دارد و عوارض زیر را به آن نسبت داده‌اند: خواب آلودگی، سداسیون، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، حساسیت به نور والتهابات ناشی از تماس با گیاه بومادران؛ همچنین این گیاه  در زمان بارداری، شیردهی استفاده نشود.

تاریخچه

بومادران اصالتا اروپایی است. در قرون اولیه از بومادران برای بند آوردن خون و علاج زخم‌هایی که با خون ریزی همراه بوده، استفاده می‌کردند. چینیان باستان شاخه‌های بومادران را در هنگام تفال و پیشگویی با کتاب فالگیری به نام آی چینگ، در اطراف می‌پراکنده‌اند و عنوان «ساقه پیشگو» را به آن داده‌اند. یونانیان در طول جنگ‌ها از خواص درمانی این گیاه استفاده می‌کرده‌اند. بر اساس بعضی از منابع معتبر، این گیاه به نام آشیل نیز معروف است، زیرا قهرمان بزرگ یونان، آشیل، این گیاه را برای شفای زخم‌های سربازان خود در میدان جنگ به کار می‌برده است. بیشتر خواص درمانی این گیاه توسط یک گیاه پزشک به نام آچیلس کشف شد. نام دیگر این گیاه خون دماغ است زیرا روستاییان برگ‌های تازه ی بومادران را در سوراخ‌های بینی فرو می‌کرده و خونریزی را بند می‌آورده‌اند. سرخپوستان آمریکایی نیز به خواص شفابخش بومادران پی برده بوده و بعضی از قبایل سرخپوست از این گیاه برای درمان زخم‌ها، بریدگی‌ها و کوبیدگی‌ها استفاده می‌کرده‌اند .سرخپوست‌ها هم‌چنین از دم کرده این گیاه برای پایین آوردن تب استفاده می‌کرده‌اند. در طب سنتی آمریکا و اروپا، بومادران را برای کاهش تورم و بهبود مفصل های روماتیسمی تجویز می‌کنند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها