ضدچروک چیست و چگونه کار می‌کند؟

سلامی دوباره به جوانی!
تحریریه تولینک

ضد چروک چیست و چه تاثیری در بهبود وضعیت صورت دارد؟ قبل از پاسخ به این سوال و شرح عملکرد این دسته از کرم‌های ترمیم کننده، بهتر است با انواع چروک چهره آشنا شوید و سپس خاصیت کرم‌های ضد چروک و مکانیزم آن را بشناسید.

چروک‌های صورت به دو بخش تقسیم می‌شوند:

چروك‌هاي ديناميك یا خطوط بياني

این خطوط وابسته به حركت عضله هستند، مثل خط خنده، اخم و خطوط دور چشم. این خطوط با حرف زدن، خندیدن و اخم کردن نمایان و عمیق می‌شوند.

خط اخم

چروك‌هاي استاتي

این خطوط، به حركت عضله وابسته نبوده و ثابت است.

چروک دور چشم

کرم ضد چروک چیست و چگونه عمل می‌کند؟

ضد چروك‌هاي موضعي می‌توانند بر هر دو نوع چروك موثر باشند و با لایه برداری از سطح پوست و کلاژن سازی، چروک‌های پوست را بهبود بخشند. ترکیبات ضد چروك‌ها به چهار دسته اصلی تقسيم مي‌شود:

1- لایه بردارها

لايه بردارها مثل PHA, AHA و رتينول با مکانیزم لايه برداري به رفع چروك‌هاي ظريف كمك، و از طرفي با تحريك فيبروپلاست‌ها، ‌ساخت كلاژن و الاستين را بيشتر مي‌كنند و سبب سفتي و جواني پوست مي‌شوند.

2- کلاژن سازها

تركيبات كلاژن سازي (مثل پيش ساز كلاژن3) يا عصاره‌هاي گياهي سرشار از فلاوونوئيدها و تانوئيدها (مانند عصاره گياهي عشقه،‌ دم اسب و الكمیلا) كه با تحريك كلاژن سازي سبب رفع افتادگي و پيشگيري از بروز چروك‌هاي بيشتر مي‌شوند.

3- رلکس کننده‌ها

تركيبات شبه بوتاكس مانند Argireline (اكس كلوسو) كه با فلج كردن عضله مانع از انقباضات ناخواسته ماهيچه‌ها و در نتيجه رفع چروك‌هاي ديناميك و خطوط بياني مي‌شوند.

4- شبه هورمون‌ها

يكي از عواملي كه سبب تحريك كلاژن سازي در خانم‌ها مي‌شود؛ هورمون استروژن است. این هورمون با نزديكي به دوران يائسگی كاهش می‌یابد و در نتیجه پوست ناگهان دچار افتادگي مي‌شود. اين مشكل را مي‌توان با تركيبات شبه هورموني موضعي تا حدودي بر طرف كرد. تركيبات شبه هورموني كه جايگزين هورمون استروژن هستند؛ از منابع مختلفي به دست مي‌آيند از جمله عصاره صدف دريايي و عصاره‌هاي گياهي مثل استروفلاوون (ايزووال).

کرم ضد چروک

در ساخت کرم‌های ضد چروک، بايد تركيبات حجم دهنده و ليفت كننده زیر را در نظر گرفت:

كاميفرولين

زيني كه از گياه كاميفورا به دست مي‌آيد و موجب بازسازي چربي هيپودرم مي‌شود. با خاصیت این گیاه، افتادگي پوست ناشي از كاهش حجم توده چربي بر طرف می‌شود و موضع صورت حجم مي‌یابد. (ليپوفيلينگ)

عصاره خالص مخمر

افزودن مخمر به این ترکیبات، اتصالات بين درم و اپيدرم که موجب ليفتينگ پوست مي‌شود را افزایش می‌دهد.

ماتريكسيل

این ماده جايگزين رتينول و ويتامين C است و برای کسانی كه به ضد چروك‌هاي رايج حساس هستند مناسب است. از دیگر مزایای ماتریکسیل می‌توان به ساختن كلاژن براي مبارزه با چروك و همچنین مرطوب کنندگی و مبارزه با خشكي و راديكال‌هاي آزاد هم اشاره کرد.

مرطوب کننده‌ها

اغلب ضد چروك‌ها خاصيت مرطوب كنندگي هم دارند و عوامل مرطوب كننده‌اي مثل اسيد هيالورونيك يا Genistein هم به آنها اضافه شده است؛ و براي اين كه بتوانند راديكال‌هاي آزاد را هم مهار كنند حاوي آنتي اكسيدان‌هايي نظير ويتامين‌هاي A, C, E و عصاره چاي سبز يا عوامل آنتي‌اكسيدان ديگر هم هستند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها