چاودار
تحریریه تولینک

چاودار گیاهی زراعی و یک ساله با رنگی تیره شبیه خاک است که از نظر ظاهری، شکلی مابین گندم و یولاف دارد. چاودار پوسته (هال) ندارد و آرد حاصل از این غلات در دو نوع آرد سبک که سبوس آن گرفته شده و آرد تیره در پخت نان استفاده می‌شود. چاودار برای اولین بار در جنوب اروپا و بخش‌هایی از آسیا، سوریه، ایران و ارمنستان دیده شد.

خواص 

چاودار منبع خوبی از  منیزیم، سلنیوم، منگنز، فسفر، ویتامین b1 و فیبرهای محلول و نامحلول است.

فواید

چاودار و کاهش وزن: فیبر چاودار حاوی مقادیر زیادی پلی ساکاریدهای غیر سلولزی است که ظرفیت زیادی برای اتصال به آب دارد و خیلی سریع احساس پرشدگی وسیری ایجاد می‌کند. به همین دلیل نان چاودار به کسی که برای کاهش وزن تلاش می‌کند، توصیه می‌شود.

چاودار و صفرا: مصرف مواد غذایی سرشار از فیبرهای غیرمحلول مانند چاودار، از تشکیل سنگ‌های صفراوی به ویژه در خانم‌ها پیشگیری می‌کند. چاودار همچنین موجب افزایش حساسیت به انسولین و کاهش تریگلیسریدها می‌شود.

چاودار و سرطان: فیبر موجود در چاودار با اتصال به سموم داخل روده بزرگ، دفع آنها و وصل شدن به مواد شیمیایی سرطانزا، باعث کاهش آسیب به سلول‌های روده و جلوگیری از ایجاد سرطان روده بزرگ می‌شود. لیگنان موجود در این غلات موجب کم شدن خطر بیماری‌های مرتبط با هورمون، مانند سرطان سینه نیز می‌گردد؛ همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیبات گیاهی موجود در جو و چاودار با کاهش خطر سرطان‌های  پروستات، اندومتر، تخمدان و کلون نیز همراه هستند.

چاودار و کنترل علائم یائسگی: لیگنان موجود در چاودار که می‌تواند اثرات مفید استروژن را تقلید کند به کاهش گرگرفتگی و دیگر علائم یائسگی کمک می‌کند و تاحدی نیز می‌تواند پوکی استخوان را به تاخیر بیندازد.

چاودار و یبوست: جوشاندۀ 70 گرم بلغور چاودار در 1000 گرم آب در درمان یبوست مزمن اثر مفیدی دارد. جوانه‌های سبز چاودار كه چند سانتيمتر رشد كرده‌اند را بريده، خوب بشوييد، له كنید، با كمی عسل شيرين و روزی 2 تا 4 قاشق چای خوری، میل کنید.

موارد استفاده

چاودار برای تغذیه انسان، حیوان و مصارف صنعتي استفاده مي شود. آرد چاودار مي‌تواند براي توليد يك نوع نان كه به نان سياه معروف است و مصرف زيادي در شرق اروپا، آلمان و قسمت هايي از آسيا دارد، استفاده شود.

تاریخچه

 چاودار يا گندم سياه بيشتر در زمين هاي خشك و آهكي مي رويد. مناطق كشت عمده اين گياه، اروپا به ويژه لهستان و كشورهاي اسكانديناوي هستند. محققان معتقدند كه چاودار بومي كشورهاي آسياي مركزي، سوريه و ايران است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها