توت
تحریریه تولینک

توت ميوه‌اي آبدار، ريز و شيرين از درختی  بزرگ، تنومند با برگ‌هاي پهن است؛ برگ‌های توت منبع تغذیه  کرم‌هاي ابريشم هستند. توت میوه بهاری محسوب می‌شود و ده تا شانزده گونه مختلف دارد. بهترين زمان خوردن توت، صبح ناشتا يا عصر در فاصله غذاي ظهر و شام است؛ زیرا توت زود هضم است و توصیه می‌شود با شکم خالی مصرف شود تا مواد غذایی آن جذب بدن شوند.

خواص و فواید

توت دارای املاح معدنی، تانن، مواد چربی و ویتامین‌های D و C است.

توت و درمان زخم: اگر برگ تميز درخت توت سفيد را بكوبيد، شيره‌اي از آن به دست مي‌آيد كه التيام زخم‌ها را تسريع مي‌كند.

توت و کاهش وزن: برخلاف آنچه به دلیل شیرین و قندی بودن توت تصور می‌شود، مصرف توت وزن را کاهش می‌دهد. طبق یافته‌های پژوهشگران فیبرهای نامحلول موجود در توت، کالری جذب شده در بدن را کاسته و موجب کاهش وزن می‌شود؛ همچنین ترکیبی در برگ توت سفید وجود دارد که باعث ‌می‌شود، میزان کمتری از قند مصرف شده، وارد جریان خون شود.

توت و زیبایی: ویتامین A موجود در توت، باعث رشد ناخن‌ها ‌می‌شود؛ همچنین در خیلی از کشورها از توت‌ها برای درمان و علاج سفید یا خاکستری شدن زودرس موها استفاده می‌کنند.

 

موارد استفاده

چوب درخت توت در مواد الاستيكي(کشسان)، خمير كاغذ، مواد رنگ (موجب پدید آمدن برخی رنگ‌ها ‌می‌شود) وآلات موسيقي قابل استفاده است.

موارد منع مصرف

  • کسانی که گرم مزاج هستند از خوردن توت خودداری کنند.
  • در هنگام حاملگی از مصرف انواع توت خودداری کنید زیرا ممکن است ایجاد حساسیت کند.
  • زیاده روی در مصرف توت منجر به دل درد و اسهال می‌شود.

 

انواع توت

توت سفيد، شاه توت، توت قرمز و توت سیاه

  • توت سیاه با وجود اینکه کاملاً شبیه شاه توت است، بر خلاف آن میوه‌ای شیرین است. توت سیاه در آسیای غربی وجود داشته و قبل از دوران رومی‌ها به اروپا برده شده است.
  • توت سفید در چین مرکزی و شرقی به صورت بومی وجود دارد و قرن‌ها پیش به اروپا انتقال داده شد.
  •  توت قرمز بومی آمریکاست که از ایالت ماساچوست تا ایالت کانزاس دیده می‌شود.

 

قدمت تاریخی

توت بومی چین است و منشا اصلي انواع درخت توت از دامنه‌هاي گرم هیماليا است ولی در نقاط استپی ایران نیزکشت می‌شود. اولين مهاجرين آسيائي كه وارد قاره امريكا شدند ميوه‌هاي توت را همراه خود بردند.

 

,

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها