تمشک
تحریریه تولینک

تمشک میوه‌ای ترش مزه و شبیه شاه توت و توت فرنگی است که درسه رنگ زرد، سرخ و سرخ  مایل به سیاه یافت ‌می‌شود. بوته تمشک در مناطق گرم و مرطوب، جنگل‌ها و صحراها میروید و گاهی نیز آن را می‌کارند.

خواص و فواید

یک فنجان تمشک تقریبا ۶۰ کالری انرژی دارد و منبع بسیار خوبی برای ویتامین c است.

تمشک و خاصیت ادرارآوری: نوشیدن جوشانده ۲۵ گرم از برگ‌های تمشک در یک لیتر آب ( یا 3 تا 4 فنجان در روز) و بین غذاهای اصلی، انسداد مجاری ادرار را معالجه می‌كند.

تمشک و یبوست: تخم و دانه‌ای درتمشک وجود دارد که با دندان خرد ‌می‌شود؛ ولی وقتی خورده شود درمعالجه یبوست و خشکی مزاج به طور طبیعی بسیارمؤثر است. يك و نيم كيلو ميوه تمشك را در گوشه‌اي به حال خود بگذارید؛ سپس آب آن را گرفته با 90 گرم شكر مخلوط کنید، با حرارت ملايم پخته و هم بزنيد تا شربت سفتي تهيه شود و هر صبح يك قاشق مصرف کنید.

تمشک و سیاهی موها: پخته برگ و میوه تمشک  مو را سیاه ‌می‌کند و مداومت در استفاده از آن، مانع سفید شدن مو ‌می‌شود. این خاصیت به علت داشتن فلز منگنز است که در تمشک زیاد بوده و عامل سیاهی موی بدن انسان به شمار می‌آید.

تمشک و پوست: برای معالجه کک و مک، ابتدا صورت را خوب بشوئید؛ سپس ورقه نازکی از تمشک را به مدت یک ساعت روی صورت بمالید. این کار را چند بار تکرار کنید تا کک و مک صورت از بین برود.

 

نکته

اگر می‌خواهید تمشک تغییررنگ ندهد، می توانید ۲ تا ۳ قطره آبلیمو روی آنها بریزید و بعد داخل فریزر بگذارید.

موارد استفاده

در مصرف خوراکی از تمشک به شکل مربا، ژله، سرکه، شربت و كمپوت استفاده ‌می‌شود.

تمشگ در فرهنگ‌ها

هر ساله جشنواره تمشک به منظور شناساندن آداب و رسوم محلی و برای جذب توریسم و گردشگر در شهرستان قائم شهر، روستای سیف کتی برگزار ‌می‌شود.

 

قدمت تاریخی

تمشك که مربوط به آسیای شرقی وبعضی از گونه‌های آن بومی‌ نیمكره غربی است، توسط مسافران یا حیواناتی كه‌ از این مناطق عبور می‌كردند به نقاط دیگر انتقال داده شده‌اند. از قرن 19 به بعد این میوه در اروپا و آمریكای شمالی كشت شده و انواع مختلف آن مثلloganberry و boysenberry پدید آمده‌است.  در حال حاضر تولیدكنندگان تجاری تمشك روسیه، لهستان، یوگسلاوی، آلمان، شیلی و ایالات متحده‌ هستند. گونه‌های تمشک در ایران در جنگل‌های شمال کشور از گرگان، آستارا و همچنین در آذربایجان و کردستان و بختیاری و لرستان و کرمان و خراسان و دامنه‌های جنوبی البرز انتشار دارد.

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها