ترب
تحریریه تولینک

ترب گیاهی است یک ساله با ریشه خوراکی و برگ‌های خشن و کرکدار که سرشار از آهن هستند. ترب که نخستین بار پیش از زمان امپراتوری روم در قاره اروپا پرورش یافته، در ابتدای قرن بیستم برای تصفیه کلیه و بیماری‌های مرتبط، توسط پزشکان سنتی ایران شناخته شد ولی هم اکنون در سرتاسر جهان کشت و مصرف می‌شود. در ایران فقط ریشه این گیاه مصرف دارد ولی در سایر کشورها از برگ‌های ترب هم به صورت خام در سالاد یا پخته در سوپ استفاده می‌شود.

خواص و فواید

ترب و دفع سنگ صفرا: خاصیت ترب کمک به دفع سنگ صفرا و درمان بیماری‌های کلیوی است. برای حل این مشکلات توسط ترب توصیه می‌شود، روزانه آب ترب بنوشید.

ترب و سرمازدگی: اگر دست یا پای شما سرما زده است ترب را در آب بجوشانید و بگذارید کمی سرد شود تا دست را نسوزاند؛ سپس عضو سرما زده را چند بار در روز در این جوشانده قرار دهید.

 ترب و چشم: آب برگ تربچه برای تقویت چشم مفید است و ترب سیاه، یرقان را درمان ‌می‌کند.

 

موارد منع مصرف

اسراف در خوردن ترب موجب دل پیچه شده و برای دندان و گلو مضر است.

 

نکات

  • در هنگام خرید ترب، به برگ‌‌های آن دقت کنید که سالم و تازه باشد. ترب، چه قرمز، چه سفید، باید دارای ریشه‌‌ای سفت و محکم با پوسته‌‌ای نرم و بدون چروکیدگی باشد. از خرید تربچه یا ترب‌های نرم و اسفنجی خودداری کنید.
  • ترب سیاه، باید محکم، سنگین و فاقد ترک‌ خوردگی باشد. ترب کوهی معمولا با شکل منظم، محکم و درخشندگی شفاف است.
  •  اگر تمایل به نگهداری ترب در یخچال دارید، برگ‌‌های آن را جدا کنید و تربچه‌ها را در کیسه فریزر بگذارید. بیشتر انواع ترب به مدت 2 هفته در یخچال قابل نگهداری هستند. ترب سیاه اگر به صورت خشک نگهداری شود ( در کیسه دارای سوراخ‌‌های ریز که رطوبت آن خارج شود)، برای ماه‌ها قابل نگهداری در یخچال است.
  • برای مصرف، سر و ته تربچه را با چاقو جدا کنید و پوست آن را کاملاً بشویید یا بتراشید. علت اصلی طعم تند ترب پوست آن است، بنابراین افرادی که به طعم تند آن عادت ندارند، می ‌توانند پوست آن(خصوصا ترب سیاه) را جدا کنند.

انواع ترب

به طور کلی دو نوع ترب وجود دارد :1- ترب سیاه که معمولا در پائیز برداشت ‌می‌شود. 2-تربچه که به رنگهای مختلف قرمز وصورتی و به صورت‌های دراز و گرد وجود دارد.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها