راه‌کارهایی برای رفع سیاهی زیر چشم

تا روشنی راهی نیست!
تحریریه تولینک

حلقه سیاه اطراف چشم، خصوصا زیر چشم، یکی از مشکلات رایج پوستی است که برای خانم‌ها خوشایند نیست و احساس می‌کنند زیبایی‌شان زیر سوال رفته است. گاهی سیاهی زیر چشم حاکی از بیماری خاصی، مانند آلرژي و ضعف بدن است؛ در موارد بسیاری ژنتيكي است و به هر حال راه درمانی برای آن وجود دارد.  با راه‌کارهایی که در این مطلب به شما معرفی می‌کنیم می‌توانید حلقه سياه زير چشم را كم‌رنگ یا برای همیشه محو کنید.

آزمايش خون

اولین گام برای درمان این مشکل، آزمايش خون و مشورت با پزشک است. معمولا حلقه سياه زير چشم ارثی است و در صورت مشاهده آن در اطرافیان خود، باید در این خصوص با پزشک خود صحبت کنید تا ریشه آن را پیدا کند.
حلقه سياه زير چشم به خاطر رسوب كربن ناشی از کمبود ویتامینB6 (پيروكسين) و اسيد فوليك است. اگر ویتامین b6 شما کم است، باید از طریق مصرف دارو این مشکل را رفع کنید.

درمان آلرژي

یکی از نشانه‌های شايع آلرژي يا حساسيت، تغيير رنگ پوست اطراف چشم است. بنابراین با تشخیص و درمان آلرژی، می‌توانید سیاهی زیر چشم را از خود دور کنید.

خواب كافي و مصرف الکل 

خواب ناكافي، یکی از عوامل ايجاد حلقه سياه زير چشم است. گاهی سياهي زير چشم مي‌تواند نشان‌دهنده اين باشد كه ميزان خواب و استراحت شما كم است. با داشتن خواب کافی (معمولاً 7 تا 9 ساعت در شب) می‌توانید سیاهی زیر چشمتان را کم کنید. الكل و بعضی از داروها، بر كيفيت خواب تاثیر دارند و پرهيز از مصرف آن‌ها باعث تاثیر مثبت در حفظ سلامت شما می‌شود. كمبود خواب موجب جذب كم‌تر ويتامين‌ها در بدن و ضعف عملكرد غده آدرنال می‌شود و در نتیجه ويتامين B6 جذب نمی‌شود و زیر چشم حلقه سیاه ایجاد می‌گردد.

مصرف شیر و ویتامین

منيزيم و كلسيم موجود در شير يا مكمل‌هاي غذایی، عملكرد آدرنال را بهبود می‌بخشد. بنابراين اگر مي‌خواهيد سياهی زير چشم را از بین ببرید، ويتامين و مواد معدني لازم را مصرف كنيد تا غده آدرنال تقويت شود.

استفاده از ماسک صورت

استفاده از ماسك صورت هنگام خواب، به كاهش پف و تیرگی زير چشم كمك مي‌كند. شما می‌توانید با استفاده از ماسک خانگی، این کار را انجام دهید. یک پارچه را با آب سرد مرطوب كنيد و كمي قبل از خواب روي چشمان بسته بگذارید. اين روش ساده روند درمان را تسریع می‌کند.
همچنین می‌توانید یک پارچه پنبه‌اي را مرطوب كنيد و براي مدت كوتاهي در يخچال قرار دهيد، سپس زير چشم بگذارید و  با انگشت اين ناحيه را از روي پارچه ماساژ دهيد و این کار را چندین بار تکرار کنید.

استفاده از كرم دور چشم

حلقه سياه گاهی به علت كمبود ويتامين K به وجود می‌آید. استفاده از كرم دور چشم حاوی ویتامین A و K به رفع پف و تیرگی زیر چشم کمک می‌کند و مصرف روزانه و طولاني مدت آن باعث درمان این مشکل می‌شود.

کرم دور چشم

رژيم غذايي سالم

هر روز از مكمل ويتاميني استفاده کنید و مقدار زيادي آب بنوشيد. حلقه سياه و پف آلودگي معمولا به خاطر كمبود آنتي اكسيدان و ويتامين B12 است، پس حتماً مقدار زيادي ميوه و سبزيجات سبز مانند كلم بروكلي و اسفناج مصرف كنيد.

کاهش مصرف نمک

نمك موجب تجمع آب در قسمت‌های غير معمول بدن مانند دور چشم و در نتیجه پف چشم  می‌شود. مصرف زياد نمك همچنین در گردش خون خلل ایجاد می‌کند و باعث مي‌شود رگ‌هاي اطراف چشم آبي‌تر و در نتیجه زیر چشم کبود به نظر برسد.

چشم‌ها را نمالید

مالش و اصطكاك چشم گاهی باعث حساسيت مي‌شود. مالش، پوست دور چشم را حساس می‌کند و ممكن است باعث شكنندگي مويرگ‌هاي ريز پوست و در نتیجه تیرگی و پف ‌شود.

عدم استعمال دخانیات

سيگار و دخانیات ظاهر رگ‌هاي خوني زير پوست را آبي و برجسته‌تر مي‌كند و باعث می‌شود تیرگی ناحیه چشم شما زیاد شود.

از کانسیلر استفاده کنید

کانسیلر یا کرم زیرسازی مخصوص اطراف چشم، راهکاری موقتی برای پوشاندن تیرگی اطراف چشم است و موجب می‌شود چهره شما شاداب و با انرژی به نظر برسد.

کانسیلر

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها