همه نکاتی که باید در مورد تونر بدانید

تونر، چیزی فراتر از شوینده صورت
تحریریه تولینک

تونر از محصولات آرایشی بهداشتی است، که شاید استفاده از آن را کم اهمیت، و تنها خاصیت آن را پاک کردن آرایش تصور کنید. اما خوب است بدانید کارکرد تونر تنها پاک کردن آرایش نیست و در بازسازی سلول‌های مرده، ترمیم پوست، بستن منافذ و مرطوب کردن پوست نقش مهمی دارد. در این مطلب هر آنچه که لازم است در مورد تونر  و نحوه استفاده از آن بدانید را بیان می‌کنیم.

تونر چیست؟

تونر محلولی است که بعد از پاک کردن آرایش و شست و شوی صورت استفاده می‌گردد و موجب متعادل شدن PH پوست صورت بعد از شست و شو با صابون یا سایر پاک کننده‌های آرایش می‌شود. پوست صورت پس از شست و شو، به مواد حیاتی و مهمی احتیاج دارد تا سطح بیرونی پوست را ترمیم و پوست را متعادل سازد.

نقش ترمیمی و مغذی تونر

PH، آنتی اکسیدان، گلیسیرین، اسیدهای چرب و سرامیدهای پوست که با شست و شو از بین رفته‌اند و زمان زیادی برای تولید مجدد آن‌ها توسط پوست لازم است، به وسیله تونر به سرعت ساخته و جایگزین می‌شود.
یک تونر مناسب،  پوست شما را با مقدار کافی از مواد مورد نیاز تغذیه می‌کند، تا پوستتان بعد از شست و شو شاداب‌تر باشد و هم‌چنین می‌تواند آب‌رسان قوی برای پوست باشد؛ مخصوصا در فصل تابستان یا در محیط‌های گرم و مرطوب. کارکرد تونر، فراتر از یک پاک‌کننده است و علاوه بر پاک کردن باقی مانده‌ی آرایش، پوست را نرم و متعادل و منافذ باز پوست را کوچک‌تر می‌کند. تونر همچنین موجب کاهش قرمزی و التهاب پوست می‌شود.

انواع تونر

انواع تونر

تونر بر پایه الکل

این نوع تونر‌ها موجب آزاد شدن رادیکال‌ها و تحریک پوست می‌شوند و در نتیجه توانایی ترمیم پوست و تولید کلاژن کاهش می‌یابد.

تونر بر پایه آب و گلیسرین

این تونر همراه با عصاره‌های معطر مانند عصاره گل رز یا عصاره مرکبات است که معولا با نام روشن کننده و خنک کننده‌ی پوست عرضه می‌شوند. تاثیر این تونرها روی پوست مانند عطر است و موجب تحریک و تحلیل بافت پوست می‌شود. تخریب کلاژن پوست یکی از مضرات این تونر است.

تونر بر پایه آب و مواد معدنی

آنتی اکسیدان‌، مواد ترمیم کننده پوست و مواد سلول‌ساز مانند نیاسینامید همراه با آب، مواد تشکیل‌دهنده این نوع تونر هستند.با معرفی اجمالی این تونرها فهمیدیم بهترین نوع تونر، گزینه سوم یعنی تونر بر پایه آب و مواد معدنی است.

تونر بر اساس نوع پوست 

تونر پوست چرب

اگر پوستتان چرب و مستعد جوش است، باید در خرید تونر وسواس به خرج بدهید. متاسفانه بسیاری از تونرهایی که ادعا می‌کنند برای پوست‌های چرب مناسب هستند، حاوی مواد ملتهب کننده مانند الکل یا منتول هستند، که برای پوست چرب مناسب نیستند و فرآیند درمان پوست را مختل و تولید چربی را بیشتر می‌کنند. این تونرها همچنین موجب افزایش لک صورت نیز می‌شوند. 
تونر مناسب پوست چرب باید حاوی ترمیم کننده‌، جمع کننده منافذ، مواد تشکیل دهنده سلولی و تنظیم کننده ترشح چربی باشد .

تونر پوست خشک

تونر مناسب پوست خشک و حساس، باید حاوی مواد ضد التهاب و ضد پوسته ریزی باشد و در ساختار آن مواد تسکین دهنده و ضد قرمزی پوست وجود داشته باشد.

تونر پوست مختلط

اگر پوست صورت شما در نواحی پیشانی و بینی چرب است و در قسمت گونه‌ها و چانه خشک، نوع پوست شما مختلط است. استفاده از تونری نامناسب موجب می‌شود تا نواحی خشک صورت شما، خشک‌تر و نواحی چرب، چرب‌تر شود. بنابراین تونر مناسب پوست مختلط، تونری است که، فاقد الکل باشد تا خشکی پوست را از بین ببرد، ترشح چربی در مناطق چرب را کاهش دهد و در نتیجه پوست را متعادل کند. به این وسیله، منافذ باز پوست جمع می‌شود و تعادل و همگونی بین مناطق مختلف صورت شما ایجاد می‌شود.

تونر برای شستن صورت

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها