تاج خروس
تحریریه تولینک

گیاه تاج خروس که بومی جنوب آمریکا و مکزیک است، منبع  آهن و پروتئین به حساب می‌آید و کلسیم آن نیز 3 برابر بیشتر از شیر است. گل‌های تاج خروس یا بستان افروز به رنگ‌های بنفش، قرمز و زرد است.

خواص

تاج خروس سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، آهن، مس، منیزیم، فسفر، منگنز، فولات و ریبوفلاوین و ویتامین های A، B، C  و K  است.

فواید

تاج خروس و زیبایی: تاج خروس از سفیدشدن زودهنگام مو پیشگیری می‌کند.

تاج خروس و سرطان: فیبر و اسید آمینه لازم از جمله لیسین که در آزمایش‌های بالینی ثابت شده است نقش موثری در درمان سرطان دارد، به وفور در تاج خروس یافت می‌شود.

تاج خروس و کرم روده: نوشیدن آب دم کرده تاج خروس، انگل‌های معده و کرم کدو را از بین می‌برد.

تاج خروس و مشکل قلب: روغن تاج‌خروس برای بیماران مبتلا به بیماری شریان‌های کرونری( اکسیژن رسانی به قلب ضعیف می‌شود) مفید است؛ همچنین در درمان تصلب شرایین یا باریک شدن شریان‌ها نیز موثر است.

انواع مختلف تاج خروس 

  1. تاج خروس پابلند (نقره‌ای): به بلندی یک متر است و برگ‌های سبز تیره، کمی متمایل به قرمز وگل‌های قرمز با نقش سفید دارد.
  2. تاج خروس پا کوتاه (نقره ای): گیاهی به بلندی 20 تا 50 سانتیمتر دارد که از انتهای ساقه آن تاج بزرگ و پهنی که لبه آن چین چین است، بیرون می‌آ‌ید و کاملا شبیه تاج خروس است، به آن چهل تاج نیز می‌گویند.
  3. تاج خروس شیلدسی: اصل این گونه از کشور هند است که تاج‌های زرد درخشان دارد.
  4. تاج خروس تومپو زونی ئی: بلندی این گونه به ۶۰ سانتیمتر می‌رسد وگل‌های آن به صورت تاجی، به رنگ قرمزدرخشان ونقش دار هستند.

 

موارد استفاده

گیاه تاج خروس که مقدار زیادی محصول را در یک دوره زمانی کوتاه تولید می‌کند، می‌تواند به عنوان یک محصول علوفه‌ای برای حیوانات اهلی مورد استفاده قرار گیرد.

 موارد منع مصرف

  •         مصرف زیاد و مداوم گیاه تاج خروس، سبب سمیت گوارشی می شود.
  •         مصرف تاج خروس، در بارداری و شیردهی ممنوع است.

قدمت تاریخی

تحقیقات نشان می‌دهد که از هزاران سال قبل، کشاورزان و قبایلی در مکزیک این گیاه را می کاشتند و از بذر آن برای تغذیه استفاده می کردند؛ حتی در سال 1519 میلادی انبارهائی که پر از بذر تاج خروس بود در مکزیک پیدا شد. 

,

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها