شوید
تحریریه تولینک

شوید گیاهی یک ساله به ارتفاع 30 سانتیمتر تا یک متر است که برگ‌های تازه و خشک شده شوید مانند زیره سیاه، معطر هستند و برای طعم دهی در خیلی از غذاها به کار برده ‌می‌شوند.

خواص

شوید طبع گرم و خشک دارد.

شوید و زیادشدن شیر مادران: خانم‌هاي شيرده که شير آنها كم است بايد حتما روزي چند بار دم كرده تخم شويد بخورند یا در غذاي خود مصرف كنند تا شیرشان افزایش پیدا کند.

شوید و دیابت: شوید ‌می‌تواند با افزایش ترشح انسولین، سطح قند خون را در بیماران دیابتی کاهش دهد.

شوید و تقویت سیستم ایمنی بدن: شوید دارای فلانوئید‌ها٬ مواد معدنی و اسید‌های آمینه است که می‌تواند در درمان بیماری‌ها مفید باشد و ایمنی بدن را تقویت کند.

شوید و رژیم لاغری: به گفته محققان شوید در کاهش وزن بسیار تاثیر دارد.

موارد منع مصرف

  1. گرم مزاجان باید شوید را با آب لیمو، سکنجبین، آب غوره و ترشیها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با  دارچین و عسل میل کنند.
  2. شوید از تیره جعفری بوده و به خاطر داشتن فورانوکومارین‌ها موجب افزایش حساسیت پوست به نور ماوراء بنفش و بروز واکنش حساسیت به نور ‌می‌شود.
  3. مصرف شوید در کسانی که بیماری حاد کلیوی دارند، تشدید التهاب مجاری کلیوی را به دنبال دارد.
  4. مصرف مقادیر زیاد از فراورده‌های تغلیظ شده شوید ‌می‌تواند موجب تقلیل میزان اسپرم شود .
  5. مصرف افشرده شوید موجب افزایش احتمال اختلالات کبدی در بیمارانی که مبتلا به التهاب مزمن کبدی  هستند، خواهد شد.

موارد مصرف

شوید به عنوان طعم دهنده و معطرکننده در صنایع غذایی و فرآورده‌‌های آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. شوید در استعمال خارجی، اثر نرم کننده و التیام دهنده دارد ولی بیشتر در مصارف داخلی مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد. از شوید می‌توانید علاوه بر استفاده در پخت و پز به همراه برنج، به عنوان یک طعم دهنده عالی برای طبخ ماهی استفاده کنید و همچنین به صورت خام در انواع سس‌ها و سالاد‌ها به کار ببرید.

تاریخچه

شوید در اکثر نقاط دنیا به خصوص قسمت‌های جنوب اروپا، مصر، آمریکا و چین پرورش داده ‌می‌شود. بر روی برگ‌های پاپیروس که در مصر به دست آمده نوشته شده است که مصریان قدیم شوید را مثل سبزی خوردن همراه با غذا مصرف می‌کردند. در تورات گفته شده است که قوم بنی اسرائیل به شوید به عنوان یکی از سبزی‌های مفید توجّه داشته‌اند و مانند زیره از آن بهره می‌برده‌اند. یونانیان قدیم شوید را سبزی دارویی با خاصیّت‌های اعجاب‌انگیز می‌دانستند.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها