شنبلیله
تحریریه تولینک

شنبلیله سبزی اصلی قورمه سبزی، غذای مطبوع ایرانی است. شنبلیله در نواحی مختلف ایران، هند، الجزیره، ایتالیا و اسپانیا ‌می‌روید. این گیاه عموما در کنار جاده‌ها  دیده ‌می‌شود، به این خاطر در قدیم به آن گل راه‌رو هم می‌گفتند.

خواص

شنبلیله سرشار از مواد معدنی مس، پتاسیم، کلسیم، آهن، سلنیوم، روی، منگنز و منیزیم است و از نظر ویتامینی نیز انواع ویتامین‌های گروه B مانند تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پیریدوکسین، فولیک اسید و نیز ویتامین A و C را دارد.

فواید

شنبلیله و کم خونی: شنبلیله سرشار از آهن است. پزشکان مصرف این گیاه را به افرادی که مبتلا به کم خونی، کمبود آهن و کمبود هموگلوبین خون هستند، توصیه می‌کنند.

شنبلیله و درمان تب: گیاه شنبلیله به عنوان یک گیاه تب‌بر شناسایی شده است. بهترین حالت، مصرف دانه شنبلیله، به همراه لیمو و عسل در زمان بیماری است. برای این منظور 1یا2 قاشق چایخوری دانه شنبلیله را 3 مرتبه در روز به همراه چای سبز دم کنید و بعد از آن به همراه 1 قاشق چای‌خوری عسل و کمی آب لیموترش تازه میل کنید.

شنبلیله و مشکلات زنانه: دانه‌های شنبلیله خواص مشابه هورمون جنسی استروژن دارند و به همین دلیل به افزایش میل جنسی، کاهش گرگرفتگی‌ها و نوسانات خلقی ناشی از یائسگی و سندروم پیش از قاعدگی کمک ‌می‌کنند.

شنبلیله و زیبایی: بهترین درمان طبیعی برای مشکلات پوستی مانند اگزما، جوش، خراش، زخم‌ها، سوختگی، مشکلات پوستی ناشی از نقرس و نیز ضخیم و پرپشت شدن موها، استفاده موضعی از پودر دانه شنبلیله است. برای این منظور لازم است پودر دانه شنبلیله را با آب داغ مخلوط کنید و سطح آسیب دیده پوستی یا مو را با آن بپوشانید. پودر شنبلیله را ‌می‌توان به عنوان یک اسکراب صورت خانگی  استفاده کرد.

شنبلیله و کاهش وزن: مخلوطی از ماست و مقداری تخم پودر شده شنبلیله را پس از صرف غذا میل کنید تا باعث کاهش وزن شود.

موارد منع مصرف

یکی از اثرات جانبی متداول شنبلیله تهوع است که با مصرف بیش از 100 گرم در روز احتمال تهوع افزایش می‌یابد. به این منظور روزانه کمتر از 8 گرم از این گیاه توصیه می‌شود. گازهای روده ای و اسهال نیز در برخی افراد گزارش شده است.

در صورت مصرف طولانی مدت شنبلیله ممکن است، در عرق و ادرار، بوی بد ایجاد شود.

شنبلیله هم خانواده با بادام زمینی است. اگر به بادام زمینی حساسیت داشته باشید، احتمال حساس بودن شما به شنبلیله هم وجود دارد.

شنبلیله سطح قند خون را کاهش می‌دهد و استفاده از دزهایی بیشتر از مقادیر توصیه‌شده باعث افت شدید قند خون می‌شود. اگر مبتلا به دیابت هستید با احتیاط و با فاصله از انسولین و داروهای خود از این گیاه استفاده کنید.

 

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها