سیب زمینی
تحریریه تولینک

دانشمندان آمریکایی دریافته‌اند که سرمنشأ تمام انواع سیب زمینی های امروزی را می‌توان به گیاه واحدی که بیش از هفت هزار سال قبل در پرو کشت می‌شده، نسبت داد. سیب زمینی سرشار از بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین آ) است که وقتی پخته می‌شود به آسانی جذب می‌شود. میزان مصرف سیب زمینی در سطح جهان بعد از برنج، آرد و ذرت قرار دارد.

خواص

سیب زمینی سرشار از ویتامین c، پتاسیم، فسفر، آهن و منیزیم است.

فواید

سیب زمینی و ویتامین C: سیب زمینی در بین سبزیجات حاوی ویتامینC  بالایی است و به همین دلیل برای جلوگیری از خونریزی لثه و بیماری اسکوروی توصیه می شود، ولی نکته اینجاست  که در اثر ماندن در انبار و پخت نامناسب مقدار زیادی از ویتامینC  آن به هدر می‌رود.

سیب زمینی و التیام زخم: سیب زمینی حاوی آنزیم‌هایی است که برای التیام زخم‌های معده بسیار مفید است. برای تسکین ورم خارجی، پخته آن را گرم کرده و بر روی محل آسیب دیده بگذارید.

سیب زمینی و پوست: سیب‌زمینی‌ رنده شده را با مقداری عسل مخلوط کرده و برای رفع چروک‌های پوستی و هرگونه لکه‌ پوستی ناشی از افزایش سن روی پوست بمالید. پوست سیب زمینی مانند پوست میوه‌ها و سبزیجات دارای آنتی اکسیدان است و به تازگی متخصصان پوست دریافته‌اند که آب سیب زمینی با جوش‌ها مقابله  و پوست را شفاف می‌کند.

سیب زمینی و رشد کودک: یکی از غذاهای خوب برای کودکان پوره سیب‎زمینی است چون علاوه بر این که آسان هضم می‎شود به خاطر موادی که دارد به رشد کودک کمک می‎کند.

سیب زمینی و افسردگی: سيب‌زميني آب‌پز در درمان افسردگي موثر است. براساس نتايج پژوهش‌هاي انجام شده، سيب‌زميني آب‌پز با افزايش ترشح هورمون سروتونين (هورمون احساس خوشبختي) به درمان افسردگي و بدمزاجي كمك مي‌كند.

سیب زمینی و رفع ورم: سیب زمینی داروی خوبی برای از بین بردن تورم است. برای این منظور سیب زمینی را خرده كرده، در سوپ بیاندازید و وقتی نیم‌پز شد بخورید .

سیب زمینی و رژیم چاقی: سیب‌زمینی‌ها حاوی مقدار فراوانی کربوهیدرات و مقدار کمی پروتئین هستند. مصرف سیب‌زمینی برای آنان که لاغر هستند و می‌خواهند وزن، اضافه کنند، توصیه می‌شود.

 

موارد منع مصرف

به دلیل آن که پوست سیب زمینی پتاسیم بالایی دارد، افرادی که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند خوب است از مصرف پوست آن بپرهیزند.

نکات

حذف سیب زمینی یا به صورت كلی حذف گروه كربوهیدرات‌ها می‌تواند موجب بروز مشكلات عصبی، پرخاشگری و یبوست شود.

برای نگهداشتن سیب زمینی در خانه‌ها بهتر است آن را در جعبه‌های چوبی ریخته در جای خنك نگهداری كنید.

مي‌توانيد از نشاسته سيب‌زميني به جاي آرد به عنوان غلظت‌دهنده در سوپ‌ها و سس‌ها استفاده كنيد و همچنين از آن به جاي آرد در پختن كيك‌ها و شيريني‌ها بهره ببريد.

انواع سیب زمینی

در سراسر جهان، حدود ۴۰۰۰ نوع سیب زمینی کاشته می‌شود که در شکل، رنگ و طعم متفاوت هستند. سیب زمینی شیرین، سیب زمینی بنفش، سیب زمینی استانبولی و... انواع شناخته شده‌تر سیب زمینی هستند اما سیب زمینی زرد بیشترین زمین زیر کشت و مصرف را دارد.

تاریخچه

سیب زمینی گیاه بومی آمریکای جنوبی است و هنوز هم به صورت وحشی در شیلی و آرژانتین می‌روید. در قرن شانزدهم به وسیله اسپانیایی‌هابه اروپا برده شد و اکنون در اروپا و آمریکا از نظر میزان مصرف اولین سبزی است. در حال حاضر هر ساله در حدود ۳۳۰ میلیون تن سیب زمینی در سراسر جهان تولید می‌شود. چین، هند و روسیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان سیب زمینی هستند.

 

,

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها