زردچوبه
تحریریه تولینک

زَردچوبه، ادویه بومی هند با رنگ زرد تیره است که در آشپزی هندی کاربرد زیادی دارد و سنت استفاده از زردچوبه به ایرانی‌ها هم رسیده است. قسمت مورد استفاده زردچوبه، ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین تمیز کرده و ریشه‌های آن را جدا می‌کنند.

خواص

زردچوبه طبع گرم و خشک دارد.

فواید

زردچوبه و التهاب: ماده مؤثر زردچوبه یعنی کورکومین اثرات ضد ورم و ضد درد شبیه داروهای مسکن معمولی را دارد. در اروپا و آمریکا از آن بدین منظور استفاده کرده و می‌توان از سه فنجان دم کرده زردچوبه در روز  یا مقدار 2 کپسول سه بار در روز استفاده کرد تا بهبود حاصل شود.

زردچوبه و درمان زخم: برای خشک کردن زخم‌ها و رفع درد آن، می‌توان گرد خشک زردچوبه را روی محل ریخت.

زردچوبه و یرقان: مخلوط یک قاشق غذاخوری زردچوبه و یک قاشق انیسون ( بادیان رومی یا رازیانه رومی ) و سرکه برای درمان یرقان بسیار مفید است، ضمن این که گرفتگی صدا را رفع می‌کند.

زردچوبه و بیماری قلبی: کورکومين موجود در زردچوبه خطر حمله قلبي را بعد از عمل قلب کاهش مي دهد.

زردچوبه و زیبایی: زردچوبه برای شادابی پوست مفید است. مخلوطی از آب لیمو یا آب خیار و کمی زردچوبه را به پوست صورت بمالید و بگذارید به مدت ۳۰دقیقه روی پوست بماند و سپس آن را بشویید. 

زردچوبه و تقویت حافظه: زردچوبه می‌تواند با افزایش تولید و عملکرد هورمون BDNF بدن، تاثیرات کاهش ادراک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و در نتیجه حافظه را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

زردچوبه و درمان افسردگی: زردچوبه یک داروی ضدافسردگی کاملاً طبیعی است. ترکیبات موجود در این گیاه برای کنترل علائم افسردگی تأثیر خوبی داشته و عوارض جانبی داورهای ضدافسردگی مانند اعتیاد دارویی را در پی ندارد.

موارد مصرف

هرچند زردچوبه به عنوان طعم دهنده از رایج‌ترین ادویه‌هاست، اما از آن به عنوان رنگ غذائی نیز در پاره‌ای از مناطق استفاده می‌کنند.

موارد منع مصرف

زیاده‌روی در مصرف زردچوبه برای قلب مضر است ولی اگر آن را با لیموترش استفاده کنید، اثرات مضر آن را خنثی می‌سازد.

نکته

برای نگه داری زردچوبه نباید از ظروف پلاستیکی استفاده کرد. بهترین مواد، ظروف آلومینیومی و شیشه‌های رنگی (قهوه ای) هستند. هم چنین درب ظرف باید کاملا بسته باشد.

زردچوبه در فرهنگ‌ها

در هند قبل از روز عروسی، عروس و داماد از ماسک صورت زردچوبه استفاده می کنند تا علاوه بر رفع آکنه پوستشان شفاف و با طراوت شود.

تاریخچه

زردچوبه بیش از ۲هزارو ۵۰۰سال در هند، به عنوان رنگ  دهنده مورد استفاده قرار می‌گرفت و با گذشت قرن‌ها، خاصیت دارویی این ادویه نیز آشکار شد. زردچوبه هم اکنون در هندوستان، چین و نقاط حاره‌ای زمین می‌روید. زردچوبه همچنین در طب آسیایی و سنتی، از گذشته‌های دور کاربرد داشته است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها