زبان گنجشک
تحریریه تولینک

زبان گنجشک درختی است با گل‌های قرمز مایل به قهوهای که گل ملی کشور سوئد به شمار می رود. این درخت در طب گیاهی جایگاه بالا و کاربردهای فراوانی دارد. متخصصان طب سنتی خواص زیادی برای آن برشمردند و در درمان بیماری‌هایی مانند تب، نقرس، رماتیسم و... از آن کمک می‌گیرند.

خواص

زبان گنجشک طبع گرم و خشک دارد.

فواید

زبان گنجشک و کلیه: بیست و پنج گرم زبان گنجشک را با یک و نیم لیوان آب سرد بگذارید یک جوش بزند و  به مدت بیست دقیقه دم کنید. یک ساعت بعد آن را صاف کنید و روزی دو مرتبه ترجیحاً صبح و عصر تا زمان بهبودی کلیه بنوشید.

زبان گنجشک و درمان تب: برای این منظور ده گرم برگ خشک زبان گنجشک را نرم کنید و به مدت بیست دقیقه در قوری دم کنید و شب موقع خواب بنوشید.

زبان گنجشک و نقرس: برای نقرس ۱۰ گرم برگ خشک درخت ون(زبان گنجشک) را در ۲۰۰ گرم آب جوشانده، ۳ ساعت دم‌کرده و هر ۳ ساعت یک فنجان به مدت ۸ روز میل شود.

زبان گنجشک و رماتیسم: جوشانده تهیه شده از برگ زبان گنجشک، دردهای رماتیسمی را تسکین می دهد. جهت تسکین درد رماتیسم 12 گرم از برگ‌های درخت ون(زبان گنجشک) را در 200 سی‌سی آب جوشانده بنوشید.

زبان گنجشک و رژیم لاغری: افـرادى کـه رژیـم لاغرى مى‌گیرند به ویژه خانم‌ها، چنانچه در رژیم غذائى خود روزانه مـصـرف دو فنجان دم کرده برگ‌هاى زبان گنجشک را در دو وعده صبح و عصر قرار دهند، شاهد نتایج بیشتر، زودتر و موثرترى براى رفع چاقى خود خواهند بود .

 

موارد منع مصرف

تخم زبان گنجشک برای افراد گرم مزاج مضر است.

موارد مصرف

چوب زبان گنجشک(ون) دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری خوبی است. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است كه برای ساخت قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا و راكت تنیس استفاده می شود.

تاریخچه

زبان گنجشک بومی اروپا است و در شمال اسکاندیناوی و جنوب شبه‌جزیره ایبری انتشار دارد؛ همچنین این درخت در جنوب غربی آسیا از شمال ترکیه تا شرق قفقاز و کوه‌های البرز می‌روید.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها