زالزالک
تحریریه تولینک

زالزالک درختچه‌ای تیغ دار است با میوه‌ای خوراکی و شکوفه‌هاى پرپر زیبا که به رنگ سفید یا صورتی در طبیعت دیده ‌می‌شود. درختچه زالزالک در دامنه کوه‌ها و اراضی جنگلی آفتابی در سرتاسر جهان می‌روید و تکثیر آن از طریق نهال انجام می‌شود. درخت زالزالک در فصل پاییز و زمستان میوه می‌دهد.

خواص

زالزالک گیاهی با طبع سرد و خشک است و مواد معدنى گوناگون ویتامین‌ها، مقدار زیادى تانن، کلسیم، ترشى آلى، پکتین، مازو، اسید تارتریک، اسید مالیک، روغن چرب، قندهاى گلوکز و فروکتوز دارد.

فواید

زالزالک و بیماری‌های قلبی: زالزالک برای برطرف کردن مشکلات قلبی خفیف مناسب است. مواد شیمیایی موثر موجود در زالزالک با افزایش جریان خون در عروق کرونر قلبی، اکسیژن مورد نیاز سلول‌های قلبی را تامین و از دردهای قلب جلوگیری می‌کنند.

زالزالک و مشکلات عصبی: دم کرده زالزالک برای رفع مشکلات عصبی کاربرد دارد؛ زیرا عواملی را که در برابر جریان خون مقاومت می‌کنند، کاهش می‌دهد و فشارخون را کم می‌کند. همین عامل باعث کاهش استرس می‌شود. همچنین دمنوش زالزالک تازه یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزایش زمان خواب  آرامش بخش است.

زالزالک و لاغری: زالزالک در فرایند سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کند و کالری اضافی تحمیل‌شده بر بدن را از بین می‌برد. در نتیجه برای اهداف کاهش وزن و رژیم لاغری مناسب است.

زالزالک و فشارخون بالا: یکی از خواص زالزالک پیشگیری از لخته شدن خون و تشکیل پلاک در رگ‌های خونی است و با کاهش خطر ابتلا به پرفشاری خون، آسیب ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم کاهش می‌دهد. از این رو، مصرف زالزالک در فصل آن و به اندازه متعادل، به تمام بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی و فشارخون بالا توصیه ‌می‌شود.

موارد منع مصرف

مصرف میوه این گیاه در مقادیر معمولی اثرات مضری را به همراه ندارد؛ اما مصرف این گیاه به همراه سایر ضمایم مانند گل و برگ‌های آن و در مقادیر زیاد ممکن است منجر به بروز علائمی چون: سردرد، میگرن، خستگی، تهوع، تپش قلب، لکه‌های پوستی خفیف، خواب‌آلودگی، علائم بیماری‌های روده ای و... گردد.

زالزالک با بسیاری از داروهای بیماران قلبی تداخل دارد. این گیاه ممکن است عملکرد داروهای مربوط به نارسایی قلبی، فشارخون بالا، آنژین، آریتمی قلبی و ... را محدود کند. افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن و آن دسته از بیماران مبتلا به پرفشاری خون که در حال مصرف داروهای کاهنده فشار خون هستند، باید در مورد مصرف زالزالک خیلی محتاط باشند و در این مورد با پزشک معالج خود مشورت کنند.

 

نکته

زالزالک رسیده برخلاف جثه ریزش از مقدار قند بالایی برخوردار است. به گونه‌ای که در 100 گرم آن 70 کالری انرژی نهفته است. لذا افراد دچار اضافه وزن و بیماران قندی باید در مصرف آن محتاط باشند.

تاریخچه

زالزالک بومی آسیا و عمدتا هند و جنوب چین به شمار می‌رود. این گیاه قدمتی طولانی در طب سنتی چینی و طب گیاهی اروپا دارد. استفاده از زالزالک برای درمان بیماری‌های قلبی از اواخر دهه 1800 شروع شد.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها