رزماری
تحریریه تولینک

رزماری نه تنها بو و طعم منحصر به فردی دارد بلکه دارای خواص درمانی زیادی است. در رزماری ترکیباتی به نام «کولین» یافت می‌شود که چربی‌های کبد را کنترل می‌کند و برای دستگاه گوارش بسیار مفید است. رزماری به طور طبیعی در مناطق گرم و آفتابی آسیا و مدیترانه رشد می‌کند.

خواص

رزماری و رگ‌ها: مصرف اکلیل کوهی(رزماری) باعث گشادی رگ‌ها و تقویت گردش خون ‌می‌شود. رزماری گردش خون به سر و مغز را نیز افزایش می‌دهد.

رزماری و ایدز: اسید کارنوزیک موجود در رزماری، دارای خاصیت قوی ضد ایدز (HIV) است.

رزماری و سرطان: محققان دریافتند که این گیاه، هورمون های استروژن را که باعث بروز سرطان سینه ‌می‌شود غیرفعال می سازد؛ همچنین گروهی از ترکیب‌های موجود در رزماری در جلوگیری از  سرطان‌های  پروستات، پوست و روده بزرگ تاثیر دارد.

رزماری و زیبایی: عصاره این گیاه، با محافظت از مواد تشکیل دهنده سلول‌های پوست از آسیب های پوستی مربوط به سن، مانند چین و چروک پیشگیری ‌می‌کند؛ همچنین به پاکسازی، تقویت و سم زدایی پوست به ویژه پوست‌های چرب و مستعد آکنه کمک کرده و به داشتن اثرات فوق العاده در ایجاد جوانی مشهور است. گیاه رزماری همچنین موجب تحریک ریشه مو و رشد آن می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد افرادی که دچار ریزش مو هستند، می‌توانند مقداری افشرده این گیاه را روی پوست سر بمالند و سپس سرشان را ماساژ دهند.

رزماری و سوءهاضمه: از روغن رزماری برای تسکین نفخ شکم، درد معده و یبوست استفاده ‌می‌شود؛ همچنین اسانس رزماری برای از بین بردن علائم سوءهاضمه کاربرد دارد و آن را یک محرک اشتها می دانند. برگ رزماری را به غذاهای گوشتی اضافه کنید زیرا در هضم گوشت به خصوص گوشت بره و گاو مفید است.

رزماری و رماتیسم: رزماری در درمان رماتیسم موثر است. برای این کار یک مشت شاخه‌های کوچک گل دار این گیاه را در یک لیتر آب بریزید و دست‌ها و پاهایتان را در آن بگذارید.

رزماری و میگرن: در طول قرن‌های گذشته رزماری به عنوان درمان طبیعی میگرن شناخته شده است. افراد مبتلا به سردردهای میگرنی می‌توانند مقداری رزماری را در آب بجوشانند و سپس با آن بخور دهند.

موارد منع مصرف

رزماری در دوران بارداری، شیردهی و در بیماران صرعی و فشار خون بالا بهتر است مصرف نشود.

روغن رزماری دارای 10 تا 20 درصد کافور است که اگر به مقدار زیاد مصرف شود می تواند موجب تشنجات صرع مانند شود.

 

موارد مصرف

از برگ‌های تازه و خرد شده اکلیل کوهی(رزماری) به دلیل وجود اسانس معطر، روغن فرار و همچنین تانن در سالاد و در تهیه خوراک‌های مرغ، ماهی و سوپ‌ها و خورش‌ها استفاده ‌می‌شود.

رزماری در پماد و لوسیون‌ها به عنوان ضد درد، مسکن رماتیسم مفاصل و تسکین درد ماهیچه‌ها به کار برده می‌شود. این گیاه معطر در صنعت عطرسازی هم استفاده دارد.

تاریخچه

رزماری از قدیمی‌ترین گیاهان شناخته شده‌ دارویی است که از قرن‌ها پیش، برای تقویت حافظه و فعالیت مغزی به کار می‌رفته است.

مقاله های مرتبط

متن دیدگاه

دیدگاه ها